Tezsiz Yüksek Lisans

Tezsiz Yüksek Lisans programları genelde günümüz çalışan bireylerinin kariyerleri için tercih ettikleri bir eğitim programıdır. Tezsiz yüksek lisans sağladğı avantajlar bakımından günümüzde gittikçe daha çok ilgi çeken bir eğitim programı haline gelmiştir. Tezsiz Yüksek Lisans’ının süresi genellikle iki yarı yıl ders dönemi bir yarı yıl bitirme projesi olacak şekilde üniversitelere ve bölümlere göre değişmektedir.

Tezsiz Yüksek Lisansın Yapmanın Avantajları

Tezsiz Yüksek Lisansı çalışan bireylerin tercih etmesinin en önemli sebebi derslerin akşam saatlerinde başlamasıdır. Bunun yanı sıra, Tezli Yüksek Lisanslar gibi haftada genellikle en az 2-2,5 gün devam zorunluluğu aranmaması çalışan bireyleri daha esnek bir yapıya sahip olan Tezsiz Yüksek Lisansa yöneltmektedir.

Tezsiz Yüksek Lisansın tezli yüksek lisansa göre başka bir farkı ise dönem sonunda tez teslimi yerine, bitirme projesinin hazırlanmasıdır.

Tezsiz Yüksek Lisans eğitiminin devam zorunluluğu genelde dersi veren hocalara bağlıdır. Bazı hocalar derslerinde devam zorunluluğu ararken bazı hocalar öğrencilerin iş durumlarını göz önünde bulundurmaktadır. Tezsiz Yüksek Lisans programının çalışan bireylere sağlayacağı katkı seçilen bölümde uzmanlaşmak, kişisel tatmin sağlamak ve kariyer hayatına bir yatırım yapmaktır.

Tezsiz Yüksek Lisans’tan Tezliye Geçiş

Tezsiz Yüksek Lisans öğrencileri tezli yüksek lisansın kabul şartlarını yerine getirmeleri durumunda tezli yüksek lisansa geçebilmektedir. Tezli yüksek lisansa geçiş başvuruları ilgili enstitü ve bilim dalı koordinatörlüğüne yapılmaktadır. Ayrıca, tezsiz yüksek lisansta geçilmiş olan dersler tezli yüksek lisans programlarındaki derslerin yerine sayılabilmektedir. Bu durum, günümüzde tezsiz yüksek lisans öğrencilerinin tezli yüksek lisans yapmaya istekli olmalarına neden olmuştur. Bunun en temel sebebi, akademisyenlik için yüksek lisansın tezli yapılmasının mesleki olarak ileride daha çok fayda sağlayacak olmasıdır.

ÖNEMLİ: YÜKSEK LİSANS HAKKINDAKİ SORULARINIZ İÇİN FORUMUMUZU ZİYARET EDEBİLİRSİNİZ.

Tezsiz Yüksek Lisans Başvurusu

Tezsiz Yüksek Lisans başvurularında başvuru ücreti gerekmemektedir. Adaylar, bu bakımdan istedikleri sayıda programa gönül rahatlığıyla başvurabilirler. Tezsiz Yüksek Lisans programlarını tezliden ayıran önemli etkenlerden bir diğeri ise Tezsiz Yüksek Lisans eğitimlerinin ücretli olmasıdır. Tezsiz Yüksek Lisans vakıf üniversitelerinde olduğu gibi devlet üniversitelerinde de belirli bir ücret karşılığında yapılmaktadır. Bunun yanı sıra, Tezsiz Yüksek Lisans başvurusu yaparken ALES başvurusu artık kaldırılmıştır ancak bazı üniversiteler ve/veya bölümler ALES puanını halen istemektedir. Bu bakımdan adayların ilgili üniversite ve enstitü ile iletişime geçmesi önerilmektedir. Tezsiz Yüksek Lisans programlarında benzer şekilde, yabancı dil sınavı puanı genellikle istenmemektedir. Ancak önceden de belirtildiği gibi başvurulan program ve bölümlere göre üniversitelerin gereksinimleri değişebilmektedir.

Tezsiz Yüksek Lisans programı başvurusundaki geriye kalan son önemli adım ise yazılı veya sözlü mülakattan başarılı olabilmektir. Tezsiz yüksek lisans başvurusu yapan adaylar özetlemek gerekirse yukarıda anlatılmış olan unsurların ışığında programa kabul edilirler.

Tezsiz Yüksek Lisans Başvuru Tarihleri

Tezsiz Yüksek Lisans başvurusuyla ilgili gerekli belgeler ve başvuru tarihleri üniversitelere göre değişmektedir. Başvuru tarihleri genellikle güz ve bahar yarıyılı olmak üzere yılda iki kez gerçekleşmektedir. Ancak başvuru tarihleri her üniversitede farklı olabileceği için enstitülerin web sitelerinden yada bağlı oldukları öğrenci işlerinden başvuru tarihlerinin öğrenilmesi adaylara tavsiye edilmektedir.