Uzaktan Yüksek Lisans Hakkında

Uzaktan Yüksek Lisans, kişilerin evlerinde&ofislerinde bilgisayar karşısında yüksek lisans eğitimi almalarına olanak sağlamaktadır. Bu bakımdan, yoğun iş temposunda olanlar, yaşadıkları şehirde istedikleri alanda yüksek lisans programı olmayanlar açısından uzaktan yüksek lisans programı alternatif bir çözüm üretmektedir.

Not: Uzaktan yüksek lisans eğitimi veren üniversite ve programlarını sitemizden ÖĞRENEBİLİRSİNİZ. 

Uzaktan Yüksek Lisans Dersleri

Uzaktan Yüksek Lisans Sınavları

Uzaktan yüksek lisans programlarında dersler ve bazen vize sınavları bilgisayar karşısında gerçekleştirilmekte iken, final sınavları sanal ortamda değil ilgili üniversitenin dersliklerinde yapılmaktadır.

Uzaktan Yüksek Lisans Kayıt Tarihleri

Uzaktan yüksek lisans kayıt tarihleri normal yüksek lisans programlarıyla aynı zamanlarda olmaktadır. Uzaktan yüksek lisans kayıtları güz dönemi için Ağustos-Ekim; bahar dönemi ise Kasım-Şubat aylarında olmaktadır. Ancak, kayıt tarihleri üniversitelere göre değişebilmektedir, lütfen ilgilendiğiniz programın bağlı bulunduğu üniversitenin web sitesini inceleyiniz.

Uzaktan Yüksek Lisans Başvuru Koşulları

Uzaktan Yüksek lisans başvuru koşulları, tezli ve tezsiz yüksek lisans başvuru koşulları ile genel olarak aynıdır.  Ayrıca, başvuru koşulları üniversiteler arasında farklılık da gösterebilmektedir. Bu bakımdan adayların doğrudan başvurmayı düşündükleri üniversiteler ile iletişime geçmeleri tavsiye edilmektedir.

Uzaktan Yüksek Lisans Ücretleri

Uzaktan yüksek lisans programlarının eğitim ücretleri yıldan yıla ve üniversiteler arası artan rekabete göre değişmektedir. Bu bakımdan, bu yazıda uzaktan eğitim ücretleri hakkında kesin bir bilgi verilmesi yoluna gidilmemiştir. Buna karşın, genel bir tabirle uzaktan eğitim yüksek lisans fiyatları çoğunlukla 5000-15.000 TL arasında değişmektedir.

Uzaktan Eğitim Yüksek Lisans Diploması

Uzaktan eğitim yüksek lisans diploması denklik olarak tezsiz yüksek lisans diplomasıyla eş değerdir. Buna rağmen, uzaktan yüksek lisans diplomasının akademik anlamda çok değerli olarak algılanmadığını da belirtmekte fayda bulunmaktadır.

Buna karşın, bazı programların diploması örgün eğitim yüksek lisans diploması ile aynıdır. Dolayısıyla adayın ilgili programın bulunduğu enstitü ile iletişime geçmesi gerekmektedir.

Uzaktan Yüksek Lisans Askerlik Tecili

Uzaktan yüksek lisans öğrencileri yasal anlamda öğrenci oldukları için askerliklerini enstitüden almış oldukları öğrenci belgesiyle tecil ettirebilmektedir.

Not: ALES Puanı Olmadan Yüksek Lisans ve Yüksek Lisans Özel Öğrencilik Statüsü Hakkında Sitemizden Bilgi Alabilirsiniz.

Akademikpersonel’e yardımları için teşekkür ederiz.