Yüksek Lisans Nedir?

Yüksek Lisans, hepimizin kulak aşinalığı olan “master” kelimesiyle aynı manaya gelmektedir. Yüksek lisans (Master), günümüzde lisans mezuniyeti sonrasında olmazsa olmaz olan bir eğitim haline gelmiş ve bireylerin bu programlara olan taleplerinde büyük bir artış yaşanmıştır. Yüksek lisans programlarına olan rağbetin artması sonrasındaysa üniversiteler adaylara alternatif programlar sunma yarışına girişmişlerdir. Bir çok yüksek lisans programının açılması, Yüksek lisans eğitimi almak isteyen öğrencilerin kafalarında da onlarca soru oluşmasına neden olmuştur. Bu nedenle aşağıda kafanızdaki sorulara cevap bulmanız amaçlanmıştır.

Yüksek Lisans Eğitimi’nin Lisans’tan Farkı

Yüksek Lisans eğitimine başlayabilmek için öncelikle lisans eğitimini tamamlayıp mezun olmanız gerekmektedir. Yüksek Lisans eğitiminin amacı seçilen bölümde uzmanlaşmak ve bu sayede sonraki dönemlerde kariyerinize yönelik bir yatırım yapabilmenizdir. Yüksek lisans girişlerinde, Lisans eğitiminde olduğu gibi merkezi bir sınav bulunmamakta; üniversiteler adayları mülakat, adayın dil puanı, ALES skoru ve lisans ortalamasına bakarak değerlendirmektedir. Yüksek lisans ve lisans programlarının bir diğer farkı ise yüksek lisans programıyla lisans eğitiminin ders müfredatlarının aynı olmamasıdır. Lisans eğitiminde öğrenciler daha fazla ders ile daha az derinlemesine uğraşmakta iken yüksek lisans programlarında daha az ama genellikle daha yoğun içeriğe sahip olan dersler bulunmaktadır.

Yüksek Lisans Eğitimi’nin Önemi

Yüksek Lisans eğitimi artık tartışılmaz bir önem arz etmektedir. Yüksek Lisans eğitiminin önemli olmasının başında, günümüzde artık herkesin lisans mezunu olması ve lisans diplomasının iş hayatında sıradanlaşmış olması yatmaktadır. Bunun için ister bir alanda uzmanlaşmak isterse iş hayatında hedeflerimize yaklaşmak adına yüksek lisans eğitimi günümüzde giderek kaçınılmaz bir hale gelmektedir.

Yüksek Lisans Türleri

Yüksek lisans programlarının çok sayıda çeşidi bulunmakla birlikte yüksek lisans türleri arasında bulunan benzerlik ve farklılıklar her zaman kesin çizgilerle ayrılamamaktadır. Yüksek lisans türleri buna rağmen MBA,MA,MsC,MPhil programları şeklinde dört ana gruba ayrılabilmektedir. Belirtilen kavramlar hakkında daha detaylı bilgi almak için yukarıdaki linklerde bulunan yazıları okumanız tavsiye edilmektedir.

Akademikpersonel’e yardımları için teşekkür ederiz.